Kāds ir pareizais veids, kā dot bērnam kabatas naudu

Lielākā daļa bērnu pirmo kabatas naudu saņem 7-8 gadu vecumā, kad viņi sāk mācīties skolā.

Taču, dodot savus pirmos “personīgos” eiro pieaugošam bērnam, vecāki bieži vien pieļauj vairākas kļūdas, kas gandrīz pilnībā iznīcina ieguvumus, ko varētu dot kabatas nauda.

Rebeka Čikota, britu bērnu attīstības eksperte pastāstīja, kā tieši ir jādod bērnam kabatas nauda, lai dēls vai meita iemācītos novērtēt saņemto un gudri to izmantot.

Dodiet naudu apzināti

Nelielas naudas summas došana ar stingru nosacījumu, piemēram, “Par bulciņu ēdnīcā!”, ir tikpat kaitīga kā naudas došana bez mērķa. Abos gadījumos bērnam ir maz iespēju aprēķināt savas vajadzības. Un, protams, nav motivācijas šīm vajadzībām piešķirt prioritāti. Galu galā naudas mērķis ir vai nu pārāk stingri definēts (naudas nepietiek nekam citam kā “bulciņai”), vai arī pārāk neskaidrs (teiksim, pietiek visam).

Lasi vēl: Ar kādiem pārtikas produktiem nedrīkst ēst maizi

Tikmēr galvenā kabatas naudas jēga ir iemācīt bērnam pārvaldīt finanses – plānot izdevumus, izvēloties pirmās un otrās prioritātes, veidot uzkrājumus. Tāpēc katru kabatas naudu – vismaz sākumā, kamēr bērns iemācās šādus aprēķinus veikt patstāvīgi – vajadzētu papildināt ar vārdiem: “Aprēķināsim, cik naudas tev rīt vajadzēs un kam”.

Diskusijas laikā jūs ar bērnu noskaidrosiet, ka kabatas nauda ietver šādas pozīcijas:

Nepieciešamais – tas ietver, piemēram, ceļa izdevumus, ēdināšanu skolā un citas skolas vajadzības, no kurām nevar atteikties.

Papildus – izdevumi, kas ir nepieciešamības un prieka krustpunktā. Tā varētu būt kūka papildus skolas zupai. Jauka pildspalva lētākas standarta pildspalvas vietā. Jauna zīmuļa iegāde vecā nolietotā zīmuļa vietā.

Ļoti svarīga pozīcija ir arī taupība. Katrs bērns sapņo par vienu vai otru dārgu rotaļlietu: jaunu lelli, skrituļdēli, futbola bumbu. Izmantojot piemēru ar uzkrājumiem, jūs varat izskaidrot bērnam, kā sasniegt sapni un kā šo sasniegumu var paātrināt, ja sāks taupīt. “Ja katru dienu ietaupīsi 1 eiro rubļus, 30 dienu laikā tu varēsi nopirkt sev lelli.’’

Kad bērns sapratīs, kādas izdevumu pozīcijas satur 5 eiro, ko esat gatavs viņam dot līdzi, nauda viņam kļūs par lietišķu līdzekli, nevis par maz saprotamu priekšmetu.

Turpinājumu lasiet nākamajā lapā!

Leave a Comment